Blogger Widgets Blogger Widgets

26 lutego 2013

Debata "Jakość życia w metropolii" - relacja video

We wprowadzeniu do debaty "Jakość życia w metropolii - przestrzeń przyjazna mieszkańcom" dr inż. Tomasz Rozwadowski zaprezentował "twardy" materiał pokazujący trendy z miast w szerokim świecie i "miękkie" problemy, przed którymi staniemy w przyszłości. Prelegent uświadamiał, że miasta, będące zapewne przyszłością cywilizacji, zajmują 2% planety, konsumują 50% zasobów i są odpowiedzialne za 75% zanieczyszczeń. To tworzy wyzwania tym bardziej, że współczesne metropolie rosną. Jednak w różny sposób zarządzają swoim rozwojem – są takie, które potrafią zrezygnować ze wzrostu na rzecz innych możliwości. Dr Rozwadowski stawiał pytania. Do czego służy miasto? Jak podejmować w mieście kontrowersyjne decyzje? Jak budować konsensus? Jak poprawiać dialog w mieście? Czy pytanie ze zdjęcia powyżej.

Skrót video. Pełen zapis - patrz dalsza część relacji.

        Dr Rozwadowski sugeruje możliwe odpowiedzi, przedstawia propozycje na miarę różnych czasów i kontynentów. Niektóre rozwiązania są dość łatwe do oceny, jak na przykład
skutki budowy Nowej Słowackiego w Gdańsku („trwanie w mieście wymaga coraz więcej siły”), co do wielu innych nie umiemy ich ocenić jednoznacznie, a odpowiedzi na pytania internetowych sondaży potrafią się rozkładać równo między „tak”, „nie” i „nie wiem”.

Prezentacja dr Rozwadowskiego nagrodzona została oklaskami, a dyskusja dotyczyła paru wątków: braku wizji miast, inicjatyw obywatelskich, zróżnicowanych postaw urzędników, niesprawności mechanizmów komunikowania się i konsultacji społecznych. W debacie uczestniczyli radni gdyńskich i gdańskich rad dzielnic, przedstawiciele organizacji społecznych, a także eksperci, naukowcy, urzędnicy i lokalni politycy.

Pełen wykład dr T. Rozwadowskiego zarejestrowała i udostępniła ► "Gazeta Świętojańska" (video). Echo debaty jest dostępne w "Dzienniku Bałtyckim" z dn. 27 lutego 2013 - w wersji papierowej i w ► wydaniu internetowym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz