Blogger Widgets Blogger Widgets

13 marca 2013

Seminarium "Transport w metropolii"

Seminarium "Transport w metropolii" poświęcone było rozwiązaniom związanym z metropolitalnym węzłem komunikacyjnym we Wrzeszczu. To miejsce jest skrzyżowaniem arterii al. Grunwaldzkiej z Trasą Słowackiego Port - Lotnisko. Tu jest dworzec kolei dalekobieżnej, SKM i przyszłej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Tu jest też pętla autobusowa obsługująca połączenia w kierunku Gdańska, Jasienia, Piecek-Migowa, obwodnicy, a także Zaspy, Oliwy i Sopotu. W tym miejscu, wzdłuż torów kolejowych, zaplanowano autostradę miejską - Drogę Czerwoną. 
   Seminarium pokazało, że plany związane z okolicą przygotowywane są na okoliczność systematycznego wzrostu intensywności ruchu samochodowego (osobowego i towarowego), natomiast prawdopodobnie nie będzie żadnej rewolucji w komunikacji zbiorowej. Nie jest planowane stworzenie żadnych istotnych udogodnień dla ruchu rowerowego, zaś piesi otrzymają jedno dodatkowe przejście przez tory - przez teren planowanej galerii usługowo-handlowej  "Centrum Hevelius".  Poza planami inwestycyjnymi  znalazł się  rowerowo-pieszy
ciąg pomiędzy Dolnym Wrzeszczem a Galerią Bałtycką z wejściami na wszystkie trzy perony kolejowe.
   W spotkaniu wzięli udział radni dzielnic: Dolnego Wrzeszcza, Strzyży, Górnego Wrzeszcza, Zaspy Młyniec, eksperci m.in. z Politechniki Gdańskiej i WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jak również przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gdańska (Biura Rozwoju Gdańska, Zarządu Dróg i Zieleni, Zarządu Transportu Miejskiego, Oficer Rowerowy miasta) oraz jednego z kluczowych dla tej okolicy inwestorów - Marian Górski (Przedsiębiorstwo Budowlane Górski) i Centrum Hevelius. Nie zdecydowali się na udział w spotkaniu przedstawiciele żadnej z firm kolejowych.

Za gościnę dziękujemy II Liceum Ogólnokształcącemu przy ul. Pestalozziego w Dolnym Wrzeszczu!

Zdjęcia - Izabela Sitz (na zdjęciu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz