Blogger Widgets Blogger Widgets

6 maja 2013

Rozwój metropolitalny

Piąte zajęcia (w poniedziałek 6 maja) poprowadzili Roman Sebastyański i Maciej Zielonka.
Roman Sebastyański jest architektem - urbanistą, zajmuje się zagadnieniami zarządzania miastem, w tym ochrona tożsamości i dziedzictwa kultury oraz rewitalizacją struktur urbanistycznych, pomysłodawca i inicjator Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej. Na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie poznał strategie rozwoju metropolitalnego miast Zachodniej Europy. Artykułem Jaka będzie metropolitalna przyszłość Trójmiasta? (10 kwietnia 2013) rozpoczął debatę na temat rozwoju metropolii trójmiejskiej.
Maciej Zielonka, absolwent planowania przestrzennego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, do niedawna pracownik Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Gdyni, obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku; prowadzi internetowy serwis urbanistyczny przestrzengdyni.pl, obecnie prowadzi społeczne warsztaty urbanistyczne dotyczące gdyńskiego Węzła Wzgórze (spotkania odbywają się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu).
Temat: "Zarządzanie rozwojem metropolii"
O wykładzie:
Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w planowaniu rozwoju miast są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalane przez rady miast. Plany te mogą realizować długofalową wizję miasta, mogą też być odpowiedzią na bieżące potrzeby - na przykład deweloperów. Czy system planowania w Trójmieście odpowiada standardom światowym? Jakie rozwiązania wybierane są w Polsce, a jakie w innych krajach? Jak rozwijały się metropolie na świecie? Na przykład holenderska metropolia Amsterdamu i Rotterdamu - Randstad? Jak wzór holenderski może być zaadaptowany do metropolii Gdańska i Gdyni? Odpowiedzi na te pytania było usłyszeć w trakcie wykładu.  
Echa wykładu: felieton w "Dzienniku Bałtyckim" tutaj
Wypowiedź Romana Sebastyańskiego bezpośrednio po wykładzie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz