Blogger Widgets Blogger Widgets

Debaty i seminaria

 17 października 2013 

Trójmiasto: trzy miasta, trzy różne modele partycypacji obywatelskiej - wynikające po części z systematycznej pracy, po części z ekspansywnych inicjatyw społecznych. Budżety obywatelskie trzech miast były tematem seminarium, które odbyło się w siedzibie WSAiB w Gdyni. Uczestnikami dyskusji byli: Ewa LIEDER, inicjatorka budżetu obywatelskiego w Gdańsku, która w praktyce wdrożyła zasady budżetu w Dolnym Wrzeszczu, Marcin GERWIN, współinicjator pierwszego w Polsce budżetu obywatelskiego - sopockiego, oraz Michał GUĆ, wiceprezydent Miasta Gdyni, w którym prowadzone są właśnie konsultacje dotyczące kształtu przyszłego budżetu.
"Mieszkańcy wybierają zieleń" - pod takim hasłem spotkaliśmy się już wcześniej, gdy mowa była o budżetach Wrzeszcza i Sopotu. Teraz Gdynia zorientowała swój budżet obywatelski na przedsięwzięcia związane z urodą miasta. Czy budżet powinien być ściśle ukierunkowany, czy powinien dotyczyć wybranych sfer życia miejskiego - na to pytanie trzy miasta odpowiadają w różny sposób. 


 15 października 2013 

Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność" zostało ustanowione w 2011 roku wspólnie przez Wojewodę Pomorskiego i Marszałka Województwa. Stało się miejscem debaty nad wyzwaniami rozwojowymi pomorskiej energetyki - w pierwszej kolejności tej "wielkoskalowej", związanej z ewentualną budową atomówki oraz z masowym poszukiwaniem gazu łupkowego. Teraz na Forum stanęła kwestia miast i metropolii - rozwiązań technicznych i organizacyjnych, których skutkiem jest mniejsze lub większe zużycie energii w powiązaniu z jakością życia. Swoje koncepcje przedstawili Piotr SMOLNICKI, architekt (wywiad "Co to jest eko-miasto" dostępny w serwisie Radia Gdańsk ► tutaj) oraz Piotr WYSZOMIRSKI, który problemy energii i ekologii przedstawił w kontekście metropolii jako całości.


 9 października 2013 

Pas nadmorski w Gdańsku to temat żywy, wracający wraz z każdą kontrowersyjną inwestycją, szczególnie gdy kolejne jego części są wyłączane z przestrzeni publicznej na rzecz grodzonej zabudowy apartamentowej. Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) udzieliło gościny spotkaniu EkoMetropolii właśnie na temat sprawie zagospodarowania terenów nadmorskich Gdańska.
Ewa LIEDER i Dorota KUŚ reprezentowały ruchy społeczne, Jakub SZCZEPAŃSKI, Tomasz ROZWADOWSKI i Paweł Wład KOWALSKI - to inżynierowie, którzy w swojej pracy zajmują się architekturą i zagospodarowaniem przestrzeni Trójmiasta. Wszyscy oni w różnych okresach zajmowali się także zagadnieniami terenów przyległych w Gdańsku do brzegu Zatoki.  


 22 lipca 2013 

FRAG - Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej to stowarzyszenie ekspertów i pasjonatów spraw miejskich. Stowarzyszenie było współgospodarzem spotkania, w trakcie którego Roman Sebastyański zaprezentował sprawy perspektyw rozwojowych Trójmiasta na tle metropolii zachodnich.
Wcześniej podsumowano także dotychczasowe wątki obecne na seminariach z cyklu 'Ekologiczne zarządzanie przestrzenią metropolitalną' - uwagę poświęcono sprawie efektywności energetycznej, pojawiły się też wątki transportowe oraz związane z kształtowaniem przestrzeni nadwodnych, w tym nowych trójmiejskich waterfrontów.
Relacja ► tutaj.


 16 maja 2013 

Węzeł Wzgórze. Jeszcze w kwietniu ruszyły warsztaty urbanistyczne, zainicjowane przez Macieja Zielonkę, specjalistę z dziedziny planowania przestrzennego, twórcę serwisu przestrzengdyni.pl. Celem warsztatów było zaprojektowanie terenu tak, by stworzyć przestrzeń miejską przyjazną korzystającym z niej mieszkańcom i użytkownikom. Teraz przyszedł czas na podsumowanie i prezentację wyników. Rozwiązania wypracowane w trakcie trzech spotkań zostały zaprezentowane szerokiej publiczności i poddane dyskusji przez inicjatorów i liderów warsztatów: Macieja Zielonkę i Martę Gibczyńską. Seminarium odbyło się przy udziale mieszkańców, urzędników, ekspertów, wśród których znaleźli się m.in. dr hab. Piotr Lorens (Politechnika Gdańska, Towarzystwo Urbanistów Polskich) i Jakub Pietruszewski (Pomorski Urząd Marszałkowski).


 15 kwietnia 2013 

Tematyka zastosowania odnawialnych źródeł energii w budowie, przebudowie i eksploatacji obiektów użyteczności publicznej powinna być bardzo nośna. Technologie, obecne na świecie od kilku lat, w Polsce przebijają się bardzo powoli. Jakoś mało kto chce uwierzyć, że - na przykład - droga może dostarczyć energię do "samoodśnieżenia", ale też oświetlenia i ogrzania obiektów sąsiadujących. W trakcie spotkania dziwiono się, że tego typu rozwiązania nie zostały wykorzystanie w projektowaniu realizowanych niedawno, a nawet dopiero planowanych przedsięwzięć, jak stadion EURO 2012, przebudowa SKM czy budowa Pomorska Kolei Metropolitalnej. Projektanci i decydenci tych przedsięwzięć nie wykazali zainteresowania udziałem w seminarium...
Relacja ► tutaj.


 13 marca 2013 

Transport w metropolii będzie miał wielki wpływ na jakość życia. Wśród miejsc, które stoją przed wielkimi zmianami, są dwa, które są przedmiotem seminariów "EkoMetropolia" - dwa punkty styku SKM z Pomorską Koleją Metropolitalną. Gdyński "Węzeł Wzgórze" będzie przedmiotem seminariów w kolejnych tygodniach, teraz - Węzeł Wrzeszcz. W seminarium wzięli udział przedstawiciele społeczności lokalnych Wrzeszcza i Zaspy oraz przedstawiciele jednostek miejskich Gdańska odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i transport.
Relacja ► tutaj.


 25 lutego 2013 

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w debacie "Jakość życia w metropolii - przestrzeń miejska przyjazna mieszkańcom", która odbyła się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni 25 lutego. Spotkanie poprowadził dr inż. Tomasz ROZWADOWSKI, architekt-urbanista zajmujący się zagadnieniami rozwoju urbanistycznego Trójmiasta.
Według niektórych rankingów, Gdynia i Gdańsk znajdują się w ścisłej czołówce miast o najwyższej jakości życia. Czym jest i z czego wynika jakość życia w przestrzeni metropolii?
Relacja ► tutaj.


 4 grudnia 2012 

4 grudnia 2012 w gdańskim Nowym Ratuszu - w sali obrad Rady Miasta Gdańska odbyło się pierwsze z serii seminariów z cyklu "Ekologiczne zarządzanie przestrzenią metropolitalną". Intensywne prezentacje zajęły dwie godziny - poruszano szeroki przekrój zagadnień związanych z transportem i komunikacją, energooszczędnością i zielonym budownictwem. Debatę współorganizowała Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Relacja ► tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz